My Story

Sevdiğiniz bir işi yaparsanız, hayatınızda bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.

Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır.

Seda Yekeler 11.06.1982 yılında Ankara’da  banka memuresi bir anne ve asker bir babanın  ilk kızları olarak dünyaya geldi.

İlk ve ortaöğretim hayatını ailesinin işi sebebiyle çeşitli il ve ilçelerde tamamladıktan sonra liseyi Anamur Süper Lisesi yabancı dil bölümünden tamamlayarak Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun oldu.

Hem yazılı hem sözlü olarak hukuk tercümesi alanında uzmanlaştı ve kitaplar çevirdi.

İngilizce dilbilgisi eğitimine üniversite yıllarındayken başladı ve içindeki bir türlü durmak bilmeyen öğretme arzusu tercüman kimliğine ağır bastı.

Çok kısa süre Türkiye Müteahhitler Birliği ve Ankara barosu gibi özel kurumlarda görev yaptıktan sonra 2007 yılında kendi dil akademisini kurdu.

Yabancı dil öğrenimi ve İngilizce dil bilgisi üzerine kitaplar yazdı, halen yazmakta.

Disleksik çocukların yabancı dil öğrenimi üzerine yazdığı tezden sonra bu alanda yaptığı çalışmalarla bu çocukların yabancı dil edinimine katkı sağlayan eğitmenler arasındadır.

Ülkemiz sağlık çalışanlarının İngilizce tıp metinlerini daha iyi anlayarak herhangi bir tercümana ihtiyaç duymadan kendi makalelerini yazabilmeleri konusunda düzenlediği eğitimlerle sağlık sektöründe çalışan kişilerin dünyaya açılmasına katkı sağlamaktadır.

Yabancı dilin bir dersten ziyade edinilecek bir unsur olduğunu vurgulayan ve bu yönde yaptığı çalışmalar sonucu yazdığı Yek Metod sistemi ile  İngilizce ve Fransızca akademik eğitimler vermektedir.

Akademisinde ve Vakıfta yapmış olduğu çalışmaları ile Türkiye’nin yabancı dil ediniminde ciddi bir reform yapması gerektiğine inanarak insanımızı ‘’Anlıyorum ama Konuşamıyorum’’ derdinden kurtarmaya yönelik çalışmalarla hem yabancı dil eğitmenlerine hem de iş insanlarına eğitimler ve seminerler düzenleyen bir eğitim reformistidir.

Misyonu dil eğitiminde eşitlik ve yabancı dil edinimi konusunda farkındalık yaratmak olan Seda  Yekeler Eğitim Vakfının (SEYEV) kurucu başkanıdır. 

‘’Dünyayı dünyanın konuştuğu dil ile takip ettiğinizde, görüş açınız uçsuz bucaksız olacaktır.’’
SEDA YEKELER
 

©2020 - Seda Yekeler